Archiwum 16 czerwca 2025


cze 16 2025

Polski rynek nieruchomości komercyjnych...


Komentarze: 0

Pierwsze wyniki i prognozy przed oficjalnymi raportami za półrocze.


Dynamiczny początek roku

Pierwsze miesiące 2025 roku przyniosły wiele wydarzeń na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - już w ciągu dwóch pierwszych miesięcy odnotowano łącznie 12 transakcji. Przedmiotem zakupów były aktywa ze wszystkich sektorów tego rynku. W kwietniu sfinalizowano największą w historii transakcję typu sale & leaseback, nie tylko w Polsce, ale także w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polski producent okien, firma Eko-Okna, sprzedał 2 magazyny o łącznej powierzchni około 264 tys. mkw i wartości blisko 1 miliarda złotych, jednocześnie je wynajmując. Nabywcą został amerykański fundusz typu REIT Realty Income Corporation.

Dzięki wartości tej transakcji całkowity wolumen inwestycji po pierwszych 4 miesiącach roku wyniósł już około 1,1 miliarda euro. Był to wynik wyraźnie lepszy niż w analogicznym okresie roku 2024, co zapowiadało istotny wzrost aktywności inwestycyjnej na rynku. Co więcej, był to zwiastun powrotu dużych transakcji magazynowych, na które od dawna czekał rynek.

W maju aktywność nieco spowolniła i odnotowaliśmy tylko 3 transakcje - wszystkie w sektorze biurowym, wszystkie w Warszawie, o łącznej wartości zaledwie ok. 70 milionów euro. Co to oznacza dla rynku?


Zaledwie nabranie tchu

„Liczba transakcji w maju nie jest szczególnie imponująca, ale nie oznacza większego spowolnienia. Patrząc tylko na nasz pipeline projektów na sprzedaż, pozostajemy optymistyczni, jeśli chodzi o aktywność rynkową. – komentuje bieżącą sytuację na rynku Marcin Purgal, Senior Director, Investment w Avison Young – Dalej liczymy na to, że wolumen na koniec 2025 roku przekroczy 5 miliardów euro. Oczywiście, wszystko będzie zależało od transakcji osiągających duże wartości - w szczególności w sektorze logistycznym czy handlowym - na które czekamy. Historyczna ograniczona aktywność inwestorów instytucjonalnych wynikała w ostatnich kilku latach z wielu czynników, w tym ze spadku wartości nieruchomości, wysokiego kosztu pieniądza czy też trudniejszego pozyskania finasowania zewnętrznego. Inwestorzy dalej podchodzą dość selektywnie do wyboru aktywów do kupienia i jest to sytuacja obserwowana nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Obecnie w Polsce mamy sytuację, gdzie głównymi graczami są mniejsi inwestorzy, kapitał prywatny, czy też fundusze value-add, ponieważ ceny nieruchomości spadły i łatwiej o okazję.”

Polski kapitał rośnie w siłę

Na okazje cenowe poluje również polski kapitał, który staje się coraz bardziej widoczny w strukturze transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych – i to nie tylko mieszkaniowych. 2 z 3 akwizycji zrealizowanych w maju 2025 należały do polskich inwestorów. W jednej z nich, sprzedaży warszawskiego biurowca Lighthouse, doradzał Avison Young, który współwyłącznie reprezentował sprzedającego, Octava Property Trust.

W latach 2018-2022 średni procentowy udział polskiego kapitału w całkowitym wolumenie rynku wynosił ok. 2%. Od 2023 obserwujemy skokowy wzrost, przekraczający odpowiednio 7% i 10% w kolejnych dwóch latach. W całym 2024 roku polski kapitał, z 40 zrealizowanymi transakcjami, odpowiadał za 31% pod względem ilości transakcji i 10% pod względem wolumenu transakcji; średnia wartość transakcji wynosiła 12 milionów euro.

W pierwszym kwartale b.r. polscy inwestorzy zrealizowali 12 transakcji, które odpowiadały za 34% pod względem liczby transakcji i 17% pod względem wolumenu; średnia wartość transakcji wynosiła 10 milionów euro.

„Polscy inwestorzy, ze względu na posiadany kapitał - często gotówkowy - skupiają się głównie na mniejszych i tańszych aktywach. Ich zainteresowaniem w sektorze handlowym cieszą się zarówno pojedyncze, wolnostojące sklepy spożywcze, jak i parki handlowe, których cena oscyluje wokół kwot 5-15 mln euro, ale potrafi również zbliżyć się do kwot ok. 30 mln euro w przypadku nowszych i większych nieruchomości. W obszarze zainteresowania polskich inwestorów są też starsze obiekty biurowe o stabilnym przepływie pieniężnym i ugruntowanych lokalizacjach.” – dodaje Marcin Purgal

Sektor magazynowy

Polski sektor magazynowy po pierwszym kwartale 2025 r. był liderem pod względem zrealizowanego wolumenu (202 milionów euro i udział 29% w ogólnym wolumenie), a był to wynik bez wspomnianej wcześniej transakcji Eko-Okna, która została zrealizowana w kwietniu. Poza tą transakcją, nie było żadnej innej sprzedaży w tym sektorze, ani w kwietniu ani w maju.

Mimo to, wraz z wyczekiwanym większym przyspieszeniem na rynku inwestycyjnym, spodziewamy się rosnącej liczby transakcji portfelowych, a także transakcji fuzji i przejęć. Jedna znacząca transakcja została już sfinalizowana - GLP sprzedał swoje aktywa magazynowe do Ares Management (w tym duże portfolio znajdujące się w Polsce) w ramach globalnej transakcji typu M&A.

Sektor handlowy

Po sprzedaży kilku dużych centrów handlowych typu „prime” w 2024 r., początek 2025 r. został zdominowany przez aktywa typu „convenience” . Ta klasa aktywów, niezmiennie postrzegana jako bezpieczna opcja inwestycyjna utrzymuje swoją atrakcyjność wśród inwestorów. Spodziewamy się kolejnych transakcji parkami handlowymi i obiektami typu „convenience”, ale uwagę powinny też wzbudzić galerie handlowe o dominującej pozycji w miastach i stabilnych fundamentach. Ta klasa aktywów jest obecnie dość szeroko analizowana przez inwestorów i w niedługim czasie powinny pojawić finalizować się kolejne transakcje.

Sektor biurowy

Rynek inwestycji biurowych w Polsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, choć kupujący dalej podchodzą do transakcji bardzo selektywnie. Strategie „value-add” i „core+” zyskują na popularności w określonych lokalizacjach, szczególnie tam, gdzie wartości zbliżyły do siebie oczekiwania sprzedających i kupujących.

Kapitał typu „core” pozostaje nieznacznie aktywny, ponieważ inwestorzy reprezentujący tego typu strategie nadal unikają ryzyka związanego z zawirowaniami gospodarczymi i geopolitycznymi. Z kolei inwestorzy typu „value-add” i oportunistyczni wykazują większą - aczkolwiek zachowawczą - aktywność, poszukując okazji bez przepłacania za aktywa.

„Ostatnim widocznym trendem na rynku nieruchomości biurowych są zakupy całych obiektów z przeznaczeniem na prowadzenie własnej działalności lub częściowo na potrzeby własne, a w pozostałej części na wynajem. Ostatnie tego typu transakcje dotyczyły takich firm jak Ryanair, Enter Air, Prokuratura Generalna czy PZPN, które nabyły budynki biurowe (zarówno puste jak i częściowo wynajęte) w celu ulokowania tam swojej siedziby, oczywiście po uprzednim remoncie i pracach adaptacyjnych. Z perspektywy użytkownika końcowego zakup i remont może być bardziej atrakcyjny niż najem lub budowa siedziby od nowa.” – komentuje Marcin Purgal

 

cze 16 2025

Scallier rozbudowuje struktury organizacyjne...


Komentarze: 0

Scallier, poznańska firma działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce i w Rumunii, rozbudowuje struktury zarządcze w ramach działalności na terenie kraju. Od połowy kwietnia br. działem zarządzania nieruchomościami w firmie kieruje Rafał Langer, który objął stanowisko Head of Property Management.

Rafał Langer ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi w Polsce, w tym projektami z sektora biurowego, magazynowego, handlowego, usługowego i mieszkaniowego oraz obiektami wielkopowierzchniowymi. Wiedzę ekspercką i doświadczenie w branży zdobył na polu współpracy z międzynarodowymi korporacjami, funduszami, instytucjami administracyjnymi, firmami deweloperskimi, a także podmiotami indywidualnymi z Polski i zagranicy. Rafał jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Zarządzanie Nieruchomościami.

Na stanowisku szefa działu zarządzania nieruchomościami w Scallier do jego kluczowych zadań należy rozwój projektów i optymalizacja procesów biznesowych w świetle standardów przyjętych przez firmę oraz koordynacja i bieżące wsparcie pracy zespołu zarządców nieruchomości. W nowej roli odpowiedzialny jest również za rozszerzanie i umacnianie relacji z inwestorami oraz strategiczną rozbudowę linii biznesowej w obszarze zarządzania nieruchomościami w Polsce.

- Sektor retail od kilku lat podąża ścieżką szybkiego rozwoju. Pod względem ilości oddanej do użytku powierzchni handlowej w 2024 roku Polskę wyprzedziła w Europie tylko Francja. Utrzymująca się nadal świetna koniunktura na rynku pozwala szacować, że także w tym roku wielkość nowej podaży przekroczy w sektorze 500 tys. mkw. powierzchni. W strukturze nowych inwestycji dominują parki handlowe i mniejsze, lokalne centra zakupowe. Powierzchnia, jaką dysponują tego typu obiekty podwoiła się od 2020 roku, od kiedy przyspieszyła ekspansja tego formatu – informuje Bartosz Nowak, Partner Zarządzający w Scallier. – Nowe parki, powstające we wszystkich rejonach kraju, zarówno w większych miastach, jak i niewielkich miejscowościach wymagają efektywnego zarządzania. Rosnące koszty utrzymania nieruchomości mają bardzo istotny wpływ na wartość aktywów, dlatego wyspecjalizowana obsługa, oparta na dobrych relacjach z najemcami ma kluczowe znaczenie dla ich rentowności. Duże rozproszenie obiektów stawia większe wyzwania operacyjne, wymaga sprawnej koordynacji działań w różnych lokalizacjach dla utrzymania wysokiej jakość usług i zachowania optymalnego poziomu kosztów – dodaje Bartosz Nowak – podkreślając, że autorski model zarządzania nieruchomościami handlowymi firma doskonali od 14 lat.

- Podjęte aktualnie działania i wdrażane rozwiązania pozwolą firmie dostarczać klientom kompleksowe, w pełni zintegrowane usługi oraz zwiększyć skalę działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami. Prowadzone rozmowy z potencjalnymi klientami dotyczące przejęcia zarządzania kolejnych obiektów, w tym portfeli inwestycyjnych rozproszonych lokalizacyjnie oraz intensywna aktywność w obszarze wynajmu powierzchni dają naszej firmie możliwość zwiększenia udziału w rynku – mówi Rafał Langer, Head of Property Management w Scallier.

Firma Scallier od 2011 roku rozwija działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz Rumunii. Na krajowym rynku zarządza aktualnie 51 obiektami, z około 75 tys. mkw. powierzchni. Grupa specjalizuje się w realizacji projektów handlowych - jako inwestor, deweloper i partner biznesowy dostarcza kompleksowe usługi doradcze oraz produkty na rzecz inwestorów korporacyjnych i podmiotów indywidualnych.

W portfolio Scallier znajdują się inwestycje związane z budową, rozbudową i modernizacją parków handlowych, regionalnych centrów zakupowych i obiektów typu convenience. Działalność firmy skupia się jednocześnie na zarządzaniu nieruchomościami i komercjalizacji projektów.

cze 16 2025

Maciej Wieczorkiewicz dołącza do Avison...


Komentarze: 0

Do zespołu doradców technicznych Avison Young w Polsce dołącza Maciej Wieczorkiewicz.


Maciej to doświadczony inżynier z wieloletnią praktyką w zarządzaniu projektami fit-out i inwestycjami w sektorze nieruchomości komercyjnych. W trakcie rozwoju kariery zawodowej pracował w takich firmach jak Made In Terior, TECAS Fitout czy Colliers Define. Posiada kompetencje nie tylko w zakresie projektowania powierzchni ale również nadzoru realizacji prac budowlanych wszystkich branż. Maciej wielokrotnie koordynował prace zespołów technicznych, odpowiadając również za negocjacje umów, zarządzanie kosztami i harmonogramami inwestycji, a także relacjami z interesariuszami.

„Cały nasz zespół posiada szerokie doświadczenie zarówno w realizacji jak i w monitorowaniu projektów fit-out powierzchni biurowych. - komentuje Tomasz Daniecki, Director, Head of Technical Advisory - Natomiast wraz z dołączeniem Macieja do naszego zespołu, będziemy mogli zaangażować się w świadczenie usług monitorowania prac fit-out w jeszcze większym zakresie.”